Her er en oversigt over de danske atleters aktiviteter, se det fulde program her. Hvis du vil følge med i konkurrencerne, så følg med på vores Facebookside, som vil blive opdateret dagligt. Det bliver muligt at følge konkurrencerne via livestreaming. Livestreamingen finder du her.
 
19. aug.
 
 
12.00 (DK: 06.00): Mandlig idrætsgymnastik: Holdfinale og kvalifikation til mangekamp- og disciplinfinaler
   
Atleter: Bogi Berg, Jacob Dahlslund Buus, Joachim Winther og João Marcus Fuglsig
 
 
Åbningsceremoni
 
18.00 (DK: 12.00): Tema: "For You ● For Youth"
   
Dansk fanebærer: Kommer snart
 
20. aug.
 
 
09.00 (DK: 03.00): Damekårde: Indledende pulje og derefter udslagningskampe
 
 
Atlet: Line Grubak
 
21. aug.
 
 
09.00 (DK: 03.00): Herrerkårde: Indledende pulje og derefter udslagningskampe
    Atlet: Troels Robl
 
 
 
 
09.30 (DK: 03.30): Vægtklasse 58 kg (kvinder B)
    Atleter: Katrine Bruhn og Sara Ellegaard
   
11.30 (DK: 05.30): Vægtklasse 69 kg (mænd B)
    Atlet: Mathias Strøm
 
21.-29. aug.
 
 
Damesingle, Herrersingle, Damedouble, Herrerdouble og Mixdouble. Lodtrækningen har ikke fundet sted endnu.
    Atleter: Camilla Therkildsen, Esben Hess-Olesen, Mads Engsted og Maria Jespersen
 
22. aug.
 
 
Mandlig idrætsgymnastik: Mangekampsfinale
 
 
 
 
09.30 (DK: 03.30): Vægtklasse 63 kg (kvinder B)
    Atlet: Amanda Manfeld
 
23. aug.
 
 
09.30/10.40 (DK: 03.30/04.40): Diskoskast (kvinder), Kvalifikation
   
Atlet: Kathrine Bebe
    09.35 (DK: 03.35): 400 m (mænd), 1. runde
    Atlet: Nicolai Hartling og Rasmus Jensen
    10.30 (DK: 04.30): 100 m (mænd), 1. runde
    Atlet: Benjamin Boeskov Gabrielsen
    10.35 (DK: 04.35): Trespring (mænd), Kvalifikation
    Atleter: Jannick Bagge og Martin Johansen 
    11.40 (DK: 05.40): 100 m (kvinder), 1. runde
    Atleter: Astrid Glenner-Frandsen og Mathilde U. Kramer
    12.00/13.00 (DK: 06.00/07.00): Hammerkast (mænd), Kvalifikation
    Atlet: Taj Murmann 
    18.00 (DK: 12.00): 800 m (kvinder), 1. runde
    Atleter: Dagmar Fæster Olsen og Louise Jørgensen
    18.10/19.15 (DK: 12.10/13.15): Spydkast (kvinder), Kvalifikation
    Atlet: Marie Vestergaard
    18.35 (DK: 12.35): 100 m (mænd), 2. runde
    19.05 (DK: 13.05): 1.500 m (mænd), 1. runde
    Atleter: Mihn Cho og Mikkel Dahl-Jessen
 
 
 
 
Mandlig idrætsgymnastik: Disciplinfinaler
 
 
 
 
09.30 (DK: 03.30): Vægtklasse 69 kg (kvinder B)
   
Atleter: Mette Fasmila Pedersen og Pernille Sølund
   
11.30 (DK: 05.30): Vægtklasse 85 kg (mænd B)
    Atlet: Thomas Holdersen
 
24. aug.
 
 
09.00 (DK: 03.00): Stangspring (kvinder), Kvalifikation
    Atleter: Caroline Ranners og Line Renée
    09.30 (DK: 03.30): Mangekamp - 100 m (mænd)
    Atlet: Christian Nielsen
    10.30 (DK: 04.30): 400 m hæk (mænd), 1. runde 
    Atleter: Martin Johansen og Nicolai Hartling
    10.45 (DK: 04.45): Mangekamp - Længdespring (mænd)
    Atlet: Christian Nielsen
    11.15 (DK: 05.15): 3.000 m forhindringsløb, 1. runde
    Atleter: Khavaquiah Rasmussen og Ole Hesselbjerg 
    12.15 (DK: 06.15): Mangekamp - Kuglestød (mænd)
    Atlet: Christian Nielsen
    16.45 (DK: 10.45): Hammerkast (mænd), Finale
    18.00 (DK: 12.00): Mangekamp - Højdespring (mænd)
    Atlet: Christian Nielsen
    18.00 (DK: 12.00): 400 m hæk (kvinder), 1. runde
    Atlet: Annemarie Nissen
    18.55 (DK: 12.55): 100 m (kvinder), Semifinale
    19.20 (DK: 13.20): Diskokast (kvinder), Finale
    19.20 (DK: 13.20): 100 m (mænd), Semifinale
    19.40 (DK: 13.40): 400 m (mænd), Semifinale 
    20.05 (DK: 14.05): 800 m (kvinder), Semifinale
    20.25 (DK: 14.25): 100 m (kvinder), Finale
    20.40 (DK: 14.40): 100 m (mænd), Finale
    21.00 (DK: 15.00): 10.000 m (mænd), Finale
    Atlet: Thijs Nijhuis
    21.45 (DK: 15.45): Mangekamp - 400 m (mænd)
    Atlet: Christian Nielsen
 
 
 
11.30 (DK: 05.30): Vægtklasse 94 kg (mænd B)
    Atleter: Ole Thomsen og Simon Darville
    11.30 (DK: 05.30): Vægtklasse 105 kg (mænd B)
    Atlet: Mathias Constantin Lindhardt
 
25. aug.
 
 
09.30 (DK: 03.30): 100 m hæk (kvinder), 1. runde
    Atlet: Mette Graversgaard
    10.00/11.00 (DK: 04.00/05.00): Mangekamp - Diskoskast (mænd)
    Atlet: Christian Nielsen
    10.15 (DK: 04.15): 200 m (kvinder), 1. runde
    Atleter: Astrid Glenner-Frandsen og Mathilde U. Kramer 
    11.15 (DK: 05.15): 200 m (mænd), 1. runde 
    Atlet: Emil Strøm 
    15.00 (DK: 09.00): Mangekamp - Stangspring (mænd) 
    Atlet: Christian Nielsen 
    17.00 (DK: 11.00): 200 m (mænd), 2. runde 
    17.30 (DK: 11.30): 200 m (kvinder), Semifinale 
    17.45/18.55 (DK: 11.45/12.55): Mangekamp - Spydkast (mænd)
    Atlet: Christian Nielsen
    17.55 (DK: 11.55): 400 m hæk (mænd), Semifinale
    18.15 (DK: 12.15): 400 m hæk (kvinder), Finale
    18.35 (DK: 12.35): 1.500 m (mænd), Finale
    19.05 (DK: 13.05): 800 m (kvinder), Finale
    19.15 (DK: 13.15): Trespring (mænd), Finale
    19.35 (DK: 13.35): 400 m (mænd), Finale
    19.50 (DK: 13.50): Spydkast (kvinder), Finale
    20.00 (DK: 14.00): Mangekamp - 1.500 m (mænd)
    Atlet: Christian Nielsen
 
 
 
 
09.30 (DK: 03.30): Vægtklasse 90 kg (kvinder B)
   
Atlet: Mathilde Aagaard
 
26. aug.
 
 
10.00 (DK: 04.00): Kuglestød (kvinder), Kvalifikation
    Atlet: Anna Mikkelsen
    10.05 (DK: 04.05): Mangekamp - 100 m hæk (kvinder)
    Atlet: Caroline Jensen
    10.15/11.30 (DK: 04.15/05.30): Diskoskast (mænd), Kvalifikation
    Atlet: Andreas Ellegaard
    10.45 (DK: 04.45): 1.500 m (kvinder), 1. runde
    Atleter: Louise Jørgensen og Maria Larsen
    11.00 (DK: 05.00): Mangekamp - Højdespring (kvinder)
    Atlet: Caroline Jensen
    11.05 (DK: 05.05): 800 m (mænd), 1. runde
    Atleter: Christian Clausen og Frederik Fürstenberg 
    16.00 (DK: 10.00): Mangekamp - Kuglestød (kvinder)
    Atlet: Caroline Jensen
    16.45 (DK: 10.45): Højdespring (kvinder), Kvalifikation
    Atlet: Caroline Jensen 
    17.00 (DK: 11.00): Stangspring (kvinder), Finale 
    18.20 (DK: 12.20): 200 m (mænd), Semifinale 
    18.40 (DK: 12.40): 100 m hæk (kvinder), Semifinale 
    19.10 (DK: 13.10): 400 m hæk (mænd), Finale 
    19.20 (DK: 13.20): Mangekamp - 200 m (kvinder)
    Atlet: Caroline Jensen
    19.50 (DK: 13.50): 200 m (kvinder), Finale 
    20.00 (DK: 14.00): 200 m (mænd), Finale 
    20.20 (DK: 14.20): 100 m hæk (kvinder), Finale 
    21.10/21.35 (DK: 15.10/15.35): 5.000 m (mænd), 1. runde
    Atleter: Kasper Skov og Thijs Nijhuis 
 
27. aug.
 
 
10.00 (DK: 04.00): Mangekamp - længdespring (kvinder)
    Atlet: Caroline Jensen
    11.00 (DK: 05.00): 4x100 m (kvinder), 1. runde 
   
Atleter: Fastsættes under Universiaden
    11.15 (DK: 05.15): Længdespring (mænd), Kvalifikation
    Atlet: Benjamin Boeskov Gabrielsen
    18.05/19.10 (DK: 12.05/13.10): Mangekamp - Spydkast (kvinder)
    Atlet: Caroline Jensen
    18.30 (DK: 12.30): 800 m (mænd), Semifinale
    19.00 (DK: 13.00): 3.000 m forhindringsløb (mænd), Finale
    19.45 (DK: 13.45): Kuglestød (kvinder), Finale
    20.45 (DK: 14.45): Mangekamp - 800 m (kvinder)
    Atlet: Caroline Jensen
    21.10/21.25 (DK: 15.10/15.25): 4x400 m (mænd), 1. runde
    Atleter: Fastsættes under Universiaden
 
28. aug.
 
 
18.00 (DK: 12.00): Højdespring (kvinder), Finale
    18.10 (DK: 12.10): 4x100 m (kvinder), Finale 
    18.20 (DK: 12.20): Diskoskast (mænd), Finale 
    18.30 (DK: 12.30): 800 (mænd), Finale 
    19.00 (DK: 13.00): Længdespring (mænd), Finale 
    19.15 (DK: 13.15): 1.500 m (kvinder), Finale 
    20.00 (DK: 14.00): 5.000 m (mænd), Finale 
    20.35 (DK: 14.35): 4x400 m (mænd), Finale
 
30. aug.
 
Afslutningsceremoni
 
18.30 (DK: 12.30): Tema: "You are Wonderful"
 
 
 
Universiade - Danmark  | info@noudk.dk